Diskové pole RAID
Diskové pole RAID (Redundant Array of Inexpensive/Independent Disks), neboli vícenásobné diskové pole laciných/nezávislých disků je metoda zabezpečení dat proti selhání pevného disku; většinou používaná na serverech. Děje se tak specifickým způsobem ukládání dat na více nezávislých disků. Pokud jeden z disků selže, data jsou stále zachována. Úroveň zabezpečení dat představují jednotlivé typy RAID pole (RAID 0, RAID 5, RAID 6 atd.). Je však důležité si uvědomit, že RAID pole nepředstavuje zálohu daných dat.
K čemu se hodí jednotlivé typy RAID pole?
- Diskové pole RAID 0 - je vhodné pro ukládání “méně důležitých” dat. Hlavní cíl - zvýšení výkonu diskového subsystému.
- Diskové pole RAID 1 - hodí se pro menší databáze s kritickými daty
- Diskové pole RAID 2 - moc se nepoužívá. Vyžaduje speciální disky s podporou konkrétního typu ECC.
- Diskové pole RAID 3 - je vhodné pro pracovní stanice a práci s velkými objemy sekvenčních dat.
- Diskové pole RAID 4 - využívá se pro databázové systémy, systémy pracující s menšími úseky dat.
- Diskové pole RAID 5 - toto pole se hodí pro databáze a transakční čtení/zápis.
- Diskové pole RAID 6 - dá se využít pro malé i střední databáze. Důraz se klade na vysokou spolehlivost a dostupnost dat.
- Diskové pole RAID 10 - je vhodné pro náročné datové přenosy velkých objemů dat. Hlavně s vysokou spolehlivostí.
- Diskové pole RAID 30 a 50 - tato pole jsou vhodná pro středně velké databáze a datově náročné systémy
Co se může při nesprávném zacházení s RAID polem přihodit v praxi?
Jeden příklad z nedávné praxe, který Datahelp pomáhal řešit: Firemní data jsou ukládána v poli. Pole selže. Jsou zálohována správná data, ale po havárii není k dispozici záložní server s nakonfigurovaným systémem. Problém. Server běžel ve firmě na Novelu, konfiguroval ho tehdy odborník, který už ale z firmy před 10 lety odešel. Od té doby se vše ohledně nastavení dávno zapomnělo. Při rekonstrukci a zjišťování důležitých dat nikdo ve firmě samozřejmě nevěděl, co tam a jak nastavil. Tento scénář bohužel není zdaleka jediný, který jsme řešili. Spíše naopak. Následná rekonstrukce a obnova dat pole se protáhne nejen časově, ale má také vliv na finanční náročnost operace záchrany dat. Rozhodně tedy doporučujeme mít technické detaily nastavení diskového pole dobře zdokumentované.
Jak dlouho obnova/záchrana dat z diskového pole trvá?
Je to hodina? Je to den? Zde asi není jednoznačná odpověď. Řešili jsme třeba situaci, kdy se firmě z důvodů selhání důležitého disku řídicího systému zastavila celá výrobní linka. Záloha dat bohužel neexistovala. Zaměstnanci tam mohli leda postávat. Každý v tu chvíli chce bleskové řešení. Náprava ale delší chvíli zabrala. Nakonec se data podařilo obnovit a pole znovu zprovoznit.
Může se vám přihodit něco podobného?
Nedávno jsme pomáhali společnosti, která prostřednictvím eshopu prodávala v rušném předvánočním čase zboží. Selhal ji disk s databází, nemohla přijímat nové objednávky. Každá hodina takového výpadku by jí způsobila velké škody. Zde bylo potřeba jednat skutečně velmi rychle. Proto třeba v Datahelpu poskytujeme garanci expresního nonstop řešení v urgentních situacích. Víme totiž, že jsou situace, kdy i ten sebelepší bezpečnostní plán občas překvapí situace, na kterou se připravit nelze.
Chcete se o záchraně dat z diskového pole RAID dozvědět více?
Přečtěte si stránku záchrana dat z RAID polí.
Potřebujete zachránit data z diskového pole? Kontaktujte nás na hotline 777 712 650 nebo napište prostřednictvím formuláře na hlavní stránce.